Ana sayfa / Emlak / 2018 TOKİ İstanbul Kayaşehir konut başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

2018 TOKİ İstanbul Kayaşehir konut başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

TOKİ Kayaşehir Evleri kısa süre sonra satışa sunulacak. Başbakanlık Toplu Konut İdari tarafından İstanbul Kayaşehir’de yapılacak olan toplu konutlar için başvuru tarihi belli oldu. TOKİ’nin inşa ettiği 605 adet konut için başvurular Nisan ayında başlıyor. İstanbul Kayaşehir Evleri başvurularında şehit ve gazi aileleri, engelli ve emekli vatandaşlara öncelik tanınacak. Peki, vatandaş tarafından merakla beklenen TOKİ İstanbul Kayaşehir projesine başvuru için aranan kriterler nelerdir? TOKİ Kayaşehir projesine kimler başvuruda bulunabilir, kimlere öncelik tanınır? 2018 TOKİ İstanbul Kayaşehir Konut fiyatları ne kadar? TOKİ konut ödemeleri nasıl yapılıyor? İşte, TOKİ Kayaşehir projesine başvuru, satış ve ödemesine dair merak edilen bütün soruların cevaplar…

TOKİ KAYAŞEHİR KONUT BAŞVURULARI NİSANDA BAŞLIYOR

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ tarafından İstanbul Kayaşehir’de inşa edilen 605 adet orta katmana yönelik yapılan dairlerin müjdesini verdi. Daireler yatay mimari ile yapıldı ve dar gelirli vatandaşın kira öder gibi ev sahibi olması için önü açıldı. Nisan ayında başlayacak olan TOKİ Kayaşehir projesi konutlarının aylık taksitleri 667 TL’den başlıyor. 

İstanbul Kayaşehir’de bulunan 963 ada 12 parsel, 963 ada 13 parsel, 962 ada 6 parsel, 1013 ada 5, 7 ve 9 parseller ile 1012 ada 2, 3 ve 4 Parsellerde olmak üzere Toplu Konut Uygulamaları kapsamında TOKİ tarafından inşa ettirilen 605 konut yakında satışa sunuluyor. Kuralı Satış yöntemi ile satışa sunulacak olan konut projesi için başvurular Türkiye Halk Bankası A.Ş’nin İstanbul İli’ndeki tüm Şubeleri aracılığı 2 Nisan – 11 Nisan 2018 tarihleri arasında alınacak. Başvurular 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konut tiplerinden biri tercih edilerek yapılacak. 

TOKİ KAYAŞEHİR EVLERİ SATIŞ TAKVİMİ 

TOKİ KAYAŞEHİR EVLERİNE NASIL BAŞVURU YAPILIR?

TOKİ Kayaşehir 2018 yeni projesi için başvurular 2 Nisan’da alınmaya başlanacak. Başvuru kriterlerini yerine getiren vatandaşlar başvuru formu ile birlikte, belirtilen belgeleri de alarak bankaya teslim edecekler. Bunun yanında bankaya eksiksiz evrak verilmesi önem arz ediyor. Eksik belgesi olan kişilerin başvuruları geçersiz sayılacak ve kuraya katılımı gerçekleşmeyecek. 

Belirtilen şartları taşıyan ve belgeleri hazırlayan vatandaşlar, Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nin İstanbul İli’ndeki Şubelerine başvurarak, 5.000.-TL (Beşbin Türk Lirası) tutarındaki başvuru bedelini 02 Nisan – 11 Nisan 2018 tarihleri arasında yatıracak (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) ve başvurdukları grup ile ilgili “Satın Alma Talep ve Yüklenim Belgesi”ni imzalayacaklar.

Kura sonucunda konut satın alma ve belirleme hakkı kazanamayanların başvuru bedelleri, başvuru sahiplerine 02 Mayıs 2018 tarihinden itibaren iade edilecektir. Konutlar Sözleşme tarihinden itibaren 18 ay içerisinde teslim edilecektir. Konutların anahtar teslimi, İdarece belirlenecek program dahilinde gerçekleştirilecektir.

TOKİ KONUT BAŞVURUSUNDA İSTENEN BELGELER:

1. Nüfus Cüzdanı fotokopisini,

2. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna
göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Belgeyi”,

3. Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) ibraz edecekler.

TOKİ KAYAŞEHİR BAŞVURULARI 3 FARKLI KATEGORİDE ALINACAK

2018 TOKİ Kayaşehir konut başvuruları 3 farklı kategoride yapılacak. Şehit ve gazi yakınları ile engelli vatandaşlara öncelik tanınacaktır. İşte, başvuru alınacak üç kategori;

-İlk kategori şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerini içeriyor. Bu kişilerin emekli sandığından hak sahibi belgesi olan ve daha önce şehit ailelerine, maluller ve dul ve yetimlerine açılan faizsiz konut kredisinden faydalanmamış olması gerekiyor.

-İkinci kategoride en az yüzde 40 engelli vatandaşlar var.

-Üçüncü kategori ise diğer alıcı adayları.

TOKİ KAYAŞEHİR 2018 BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Başvuru sahiplerinde T.C. vatandaşı olma ve 18 yaşını doldurmuş olma şartları aranacak.

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecek. En az yüzde 40 engelli vatandaşlara konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılacak ve kura ile hak sahipleri belirlenecek.

Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacak.

Diğer Alıcı Adayları ise başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile belirlenecek.

Konut satın almak için başvuruda bulunanların İstanbul İl sınırları içerisinde en geç 30 Nisan 2016 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet ediyor olması (01.05.2016 tarihi ve sonrasında ikamet etmeye başlayanların başvuruları kabul edilmeyecektir.) veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor.

Şehit aileleri, harf ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisinde başvuracakların ise en az üç yıldır ikamet ediyor olması ya da il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor.

Yine konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, bu kişilerin daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış ve kredi kullanmamış olmaları şartları aranacak.

Kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarından oluşan hane halkı adına, yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek 

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.500 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 4.800 TL olarak uygulanmaktadır.),

SATIŞLARDA KURA ÇEKİLECEK Mİ?

İstanbul Kayaşehir Evleri için başvurular 11 Nisan’da sona erecek ve başvuru durumuna göre kuralı yahur kurasız satışa karar verilecek. Kayaşehir projesi için belirlenen 605 daire adedinin üzerinde başvuru sayısı gelirse kura çekilecek. Ancak başvurular belirtilen daire sayısı kadar ise satışlar hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek ve kuraya gerek kalmayacak .

TOKİ KAYAŞEHİR YENİ PROJE FİYAT LİSTESİ

Kayaşehir TOKİ Evleri‘nde 1+1 dairelerin alanları 43 ile 72 metrekare arasında değişiyor. Bu konutlardan 90 adet var. Fiyatları 160 bin 185 TL’den başlıyor, 302 bin 676 TL’ye kadar yükseliyor. 2+1 dairelerin alanları 69 ile 107 metrekare arasında farklılık gösteriyor. Fiyatları 237 bin TL’den başlıyor, 440 bin TL’ye kadar çıkıyor. Alanları 116 ile 127 metrekare arasında değişen 3+1 dairelerin fiyatları ise 384 bin 603 TL ile 516 bin 283 TL arasında değişiyor. 143 ila 148 metrekarelik 4+1 dairelerin fiyatları ise 536 bin 671 TL ile 620 bin 49 TL arasında farklılık gösteriyor.

TOKİ KAYAŞEHİR 605 ADET KONUT FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

TOKİ KAYAŞEHİR KONUT ÖDEMELERİ NASIL OLACAK?

İstanbul Kayaşehir’de yapılan yeni proje için ödemeler Projede yüzde 25 peşinat ile 120 ay vade, yüzde 40 peşinat ile 144 ay vade uygulanarak yapılacak. Taksit ödemeleri, sözleşme imzalama tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak. 

Borç bakiyesi ve aylık taksitler, sözleşme imzalama tarihine bakılmaksızın, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı uygulanarak artırılacak. İlk 6 aylık dönemsel artış Ocak 2019 tarihinden itibaren başlatılacak.

SATIŞ AŞAMASINDA İBRAZ EDİLECEK BELGELER

* İl/ilçe Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı ve adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuranlar 3 (üç ) yıl ikamet ettiğini kanıtlayacak belgeyi) ibraz edecektir

*1.Kategori Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri hariç olmak üzere diğer 3 kategoriden hak sahibi olarak belirlenen vatandaşlar,

İl/ilçe Tapu Sicil Müdürlüğünden başvuru sahibinin, kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) bulunmadığına dair belgeyi ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır. Kanıtlayamayanların hakları iptal edilecektir

*Hane halkı gelirinin en fazla net 4.500 olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,

*Başvuru sahibi evli ise kendisi ve eşinden çalışan varsa kendisinin ve eşinin ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belgeler (tabi olarak çalıştıkları sosyal güvenlik kurumlarından çalıştığına dair alınan belgeler ile maaş bordroları, maaş belgeleri, vb.)

*Başvuru sahibi veya eşinden herhangi biri çalışmıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumundan çalışmadığına dair belgeleri,

*Başvuru sahibi emekli ise, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan maaş dökümü veya emekli maaşının yatırıldığı banka hesap ekstresi.

TOKİ KAYAŞEHİR PROJESİ İLANI VE DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Konut satışlarında düşüş sürdü

Konut satışları bir önceki aya göre hafif toparlanırken, önceki yıla göre düşüş sürdü. Ocak’ta önceki yılın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir