Ana sayfa / Bankacılık / Banka Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

Banka Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

Aylardır ekonomi bültenlerinden takip edilen kredi sicil affı, nihayet karara bağlanmış durumdadır. Kişilerin merakla beklediği bu düzenlemenin içeriğine baktığımız zaman, kara listeye girmiş, idari veya yasal takip altına girmiş kişilere af geleceğinden söz etmemiz doğru olacaktır. Bilindiği gibi, bu tür bankacılık takibine düşen ya da ceza alan kişiler, yeniden kredi kartı kullanabilmek, bireysel ihtiyaç kredisi ya da diğer kredili ürünlerden kullanabilmek için en az beş yıl beklemekteydiler. Bu sayede, kişiler yasal takibe düşeli birkaç ay olmuş olsa bile, kredi sicil affından faydalanacak ve yeniden bankalar ile çalışmaya başlayacaktır.

Yapılan bu düzenleme, 2017 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olacak. Bundan dolayı, sicil affından faydalanacak kişilerin gündemi yakından takip etmesi gerekecektir. Fakat, bu aftan faydalanmak için bazı şartları taşımak gerekecektir. Bu şartlar ise şu şekildedir.

  • Kişilerin kredi sicillerindeki cezalara yönelik çıkacak olan af, Ocak ayında yürürlüğe girecek. Bu yürürlük tarihinden sonra ise, borçlarınızı altı ay süresince öderseniz, siciliniz tamamen temizlenecektir.
  • Eğer, borçlarınızın tutarı fazlaysa ve takibe düştüğünün borcunuzu bir anda ödeyecek durumda değilseniz, yapılandırma işlemi yapmanız gerekecektir. Toplam borçlarınızı yapılandırabilirseniz, bu durumda da siciliniz temizlenecektir.

Kredi sicil affından faydalanabilmek için bu iki şartı yerine getirmeniz yeterli olacaktır. Bu iki şartı yerine getiren kişiler, bankalar tarafından başlatılan hukuki işleler ve yasal sonuçlarından da etkilenmeden kurtulacaktır.

Sicil Affıyla Kredi Notlarında da Düzenleme Olacak

Kara listeye düşen bir borcunuz olduğu zaman, bundan yalnızca siciliniz değil kredi notunuzda etkilenecektir. Bu düzenleme sayesinde, takibe düşen borcunuzdan dolayı kredi notunuz düşmüşse, kredi notunuz da yükseltilecektir. Çünkü, af sayesinde kredi sicilinizde herhangi bir problem olmayacaktır. Bu durum bile kişilerin bankalar ile çalışabilmesi önündeki engelleri ciddi bir şekilde engellemektedir.

Bu düzenlemedeki akıllara takılan tek bir durum ise bankaların tercih hakkının serbest olmasıdır. Çünkü, kişilerin kredi sicilleri Sermaye Piyasası Kurumu kayıtlarından tamamen temizlenecektir. Ama, bankalara yapılan başvurularda, kişilerin kredi geçmişleri için bankalar kendi dosyalarına da bakabilecektir.

Yorumlar

Sayin admin kasim da kredimi72ay yapilandirdim fakat odemede yine gucluk cekiyorum diger bankadaki borcumla birlestirmek istedigimde odeme yapmadigim icin notumun dusuk olmasindan dolayi kredi alamiyorum bu durumda tekrar yapilandirabilir yada kredilerimi birlestiebilirmiyim nasil olur bilginizden faydalanabilirmiyim tesekkurler

Cevapla

1. Admin dedi ki:

Kredilerinizi ayrı ayrı 48 ay yapılandırma talep edebilirsiniz. Borç birleştirme için ise bankaya bir kefil önerebilirsiniz başkaca bankanın insiyatifinde

Cevapla

2. Nurullah dedi ki:

Yani budurumda sicil affindan yararlanabiliyor muyum birde maas aldigim bankadan birlestirsem yinede kefil isterler mi

Cevapla

1. Admin dedi ki:

Aslında banka yeterli teminat görürse örneğin kamu personeli iseniz muhtemeln kredi çıkabilir, sicil affı için yani kara listede isminiz olmasa bile mevcut kredi borç yükünüz, kredi atayışınız size kredi çıkmasına engel olacaktır. Aslınca sicil affı esnaflar için daha verimli olacak.

Cevapla

3. Hakan dedi ki:

Sicil affı TBMM den geçti
Borcun tamamını ödeyen veya yapılandırma yapan gerçek ve tüzel kişiler yararlanacak yazıyor. Yeni yapılandırma yaptık biz nasıl yararlanacağız tekrar yapmazlar ki

Cevapla

4. zuhal akın dedi ki:

merhaba…icra ve avukattaki borçlar için bu senede bir gelişme olmayacak galiba….bir bilginiz var mı…tşk.ler

Cevapla

1. Admin dedi ki:

İcrada veya takipte olanlar için şimdilik bir çözüm yok 2017 yılı içinde olmayacak gibi

Cevapla

5. hsnknc dedi ki:

tamam sicil affı çıktı ama içeriği belli değil zaten kara listeye giren bi kişinin kredi notu çok düşüktürki ve bu kısa zamandada yükselmez ve yine hiç bir bankadan destek alamaz bu haliyle kimseyede faydası olmaz emin olun bu mağdurlardan kredi notu normal olan ancak yüzde birlik bir kesimdir öncelikle bunun netleştirilmesi lazım sadece kara listeye girenler değil kredi notlarından dolayı mağdur olup kullanamayan kişiler içinde bir düzenleme gerekir çünkü kredi notu kolay kolay yükselmez naaparsan yap bence asıl temel problem budur öncelikle bunun düzeltilmesi gerekir

Cevapla

6. ibrahim dedi ki:

Admin Merhaba
Bu af şuana kadar eylülde çıkan kanunla 72 ay yapılandırma yapanları kapsayacak mı?Ayrıca sanırım bu kanunda 4 ay öteleme imkanı var örneğin 2 ay önce yapılandırma yapıp ödeme yapanlarda 4 ay erteleyebilecek mi veya tekrardan yapılandırma yapabilecek mi?

Cevapla

1. Admin dedi ki:

Aslında kapsayacak, şöyleki, icra da yasal takipte de olsa o borçlar kapatıldığında kara listeden çıkacak. Ancak kredi başvurusu yapan kredi çekme şartları olan gelir belgesi ve borç yükünün az olması gerekir yani mevcutta devam eden taksitlerin gelire oranı az olması gerekir

Cevapla

1. ibrahim dedi ki:

Nasıl yani şimdi ben borvicumu 72 ay yapılandırdım 1 taksiyt ödedim şimdi yine gecikmede.tekrar yapılandırabilir miyim ve taksit öteleyebilir miyim?

Cevapla

1. Admin dedi ki:

evet banka uygun görürse yeniden yapılandırma söz konusu ama en fazla 48 ay vadeli olabilir.

Cevapla

1. ibrahim dedi ki:

Peki 4 ay talsit ötelemedem bahsediliyor bunu yabalicekmiyiZ?.Bİrde sicilmaffı için yapmama gibi bir şansşarı var mı ve neden 72 ay yapılamıypr?

2. Admin dedi ki:

Ötele me işi banka insiyatifinde

2. Hakan dedi ki:

Bende 72 ay yapılandırma yaptırdım tekrar yapılandırma yapsak 48 ay. Yapılandırma yapan faydalanır diyor bizi kapsar umarım. Birde Mayıs 2017 öteleme anlayamadım ne demek istiyor

Cevapla

1. Admin dedi ki:

3 ay ertelemeli kredi anlamında kredi kullanılır ödeme üç ay sonra başlar

Cevapla

1. Hakan dedi ki:

Adm aslında ben balon ödeme istiyorum Akbank a 35 000 borcum var aylık 200 ödeyip kalan örnek 20000 TL yi sin taksitte tek seferde öleyim istiyorum ama yaparlar mı bilmiyorum bireysel de bu var mı.

Cevapla

1. Admin dedi ki:

evet bireysel kredilerde de balon ödeme li kredi vardır. Banka uygun görürse olur

7. bulent dedi ki:

admin bankaya 77000 bin borcum var kredi ve kredi karti kasımda çektim ikisini de 72 ay yapmıyorlar sanırım 48 ay yapıyorlarmış bunları yapilandirsam aylık ödemesi ne kadar olur teşekkürler.

Cevapla

8. bulent dedi ki:

admin benim sorununda cevaplayabilirsdn devirin teşekkürler.

Cevapla

9. sezen dedi ki:

sayın admin;yukarıdaki yazıya göre icralık ve avukatlık olanlarda 72 ay yapılandırmadan faydanabilecekmi…hep bu haberi bekliyoruz…bir bilgi verirmisin..tşk.ler.

Cevapla

1. Admin dedi ki:

banka sicil affı icra yada yasal takipte olan borçlar kapandığı zaman geçerli olacak yani şimdi takipte veya icrada olan tüm borçları kaparıtsanız sicil anında temizlenecek olay bundan ibaret

Cevapla

10. g.akın dedi ki:

4 bankaya kredi ve kart borcum var..hepsi avukatlık ve icralık…hiç ödeme yapamadım şu ana kadar…72 ay yapılandırmadan faydalanamadım…bu sicil affıyla,72 ay yapılandırmadan faydalanabilirmiyim acaba…yardımınızı bekliyorum.tşk.ler…

Cevapla

1. Admin dedi ki:

72 ay yapılandırma imkanı var ancak malum banka son karar verici yasa bu bunu zorunlu kılmıyor

Cevapla

11. ibrahim dedi ki:

merhaba admin;

sicil affı resmi gazetede yayınlandı sanırım buna göre eylülde yapılandırma yapanlar tekrar yapailecek mi?

Cevapla

12. ibrahim dedi ki:

merhaba admin sicil affı ile daha önce 72 ay yapılandırmış olanlar tekrar yapılandırabilecek mi?

Cevapla

1. Admin dedi ki:

Yapılandırma hakkı aslında her daim geçerlidir ancak 72 ay yapılandırma olmayacak sadece 48 olur. ancak 27 Eylül 2017 tarihinden önce çekilen krediler 72 aya tabidir.

Cevapla

1. İbrahim dedi ki:

Admin borcum o tarihler öncesi zaten ama yapılandırdım. Sicil affı kanunundada yasanın çıktığı yarihten sonra yapılan yapılandırmalar…diyor. tekrar 72 ay yapılandırabilir miyim?

1. Admin dedi ki:

Maalesef 72 ay yapılandırma işi bitti diyebiliriz 48 ay en fazla

Cevapla

13. mehmet dedi ki:

sayın admin 2009 bu yana kredi ve kredi borçlarımı ödeyemiyorum iş yapamıyorum yapılandırma yapsamda ödeyebilecek durumum yok bu durumda sicil affından yararlamıyormuyum

Cevapla

1. Admin dedi ki:

malesef takipte veya icrada borç var ise af durumu yok

14. Cihan dedi ki:

Sayin admin sicil affi ile son durumu soyker misiniz. Bankalar bize bilgi gelmedi diyor. Bu hafta bi gelisme olur mu

Cevapla

1. Admin dedi ki:

Bankalar ayak sürüme durumları diyebiliriz. Ancak işin özü icrada veya takipte borcunuz var ise af bir fayda sağlamayacaktır. Yine kredi siciliniz silinse dahi bu seferde banka kredi verme konusunda sıkıntı çıkartabilir. örneğin yapılandırmada bulunan fazlaca borçlar gelir durumu gibi nedenlerden bana kredi vermeye yanaşmaya bilir.

hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Martta faiz indirimi ihtimali zayıfladı

Gevşeme sinyali vermekten kaçınan merkez bankası, “sıkı duruşa devam” dedi. Uzmanlar, bunun mart ayında olası ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir