Ana Sayfa Ekonomi Haberleri 12 Nisan 2018 40 Görüntüleme

Bir Devir Sona Eriyor Anne Kızlık Soyadı Artık Sorulmayacak

Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Çağatay Aynur, geçenlerde devreye alacakları ‘ses biyometri teknolojisi ile düzenlilik dolayısıyla ‘Anne Kızlık Soyadı’ sormanın ortadan kalkacağını hâlâ sakıncasız ve çabuk ortak hizmetin çağırma cihazı merkezini arayanlar ile buluşacağını söyledi.

“YAPAY ZEKA DOĞAL KONUŞMAYI ANLAYACAK”

Ar-Ge ve uygulayım bilimi yatırımında ortak numara önceliklerinin alıcı ihtiyacına hal anımsamak bulunduğunu vurgulayan Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Çağatay Aynur, “Dijitalleşme alıcı hizmetlerine de engellenmeyen ve yetiştirici ayn açısını getirdi. Robotları, ahenk teknolojisini ve bileşimli zekayı alıcıların hissiyatlarına raci ve gereksinimlerini anlayan çözümlerde kullanıyoruz. Doğal konuşmayı anlayan bileşimli zeka tabanlı ahenk el işi altyapısı yardımıyla alıcılar elden gerçekleştirmek istedikleri işlemi söyleyerek menüler ortada intikal yapmakta ve hazırlop ortak halde işlemlerini gerçekleştirmekte. Ayrıca, görüşmesini memnuniyetsiz sonlandıran alıcılar ihtisas analizi kullanılarak belirleme ediliyor ve art aranarak değişmez memnuniyetleri sağlanmaktadır. ‘Doğal Dil İşleme’, ‘Müşteri Duygu Analizi’ ve bu yıl envestisman yapacağımız ‘Ses Biyometrisi’ ehemmiyet verdiğimiz, alıcı ve çalışanlarımızın hizmetine sunduğumuz alanlardan ortak kaçı” dedi.

“GÖRÜŞMELER 40 SANİYE DÜŞECEK”

Çağatay Aynur, 2018 senesinde çalışmış oldukları konuların en önemlilerinden birinin ahenk biyometrisi bulunduğunu belirterek, “Müşteri mümessili sizi ana erdenlik soyadı, en sonuç kullandığınız alet kabilinden sorularla düzenlilik kontrolünden geçiriyor. Müşterinin güvenliği düşüncesince tığ bunu gerçekleştirmek zorundayız. Fakat bu heralde devir alıyor. Çağrı merkezine mevrut ortak konuşma averajda 3,5 dakika sürüyor, ahenk biyometrisi ile bunu 40 saniye hâlâ düşüreceğiz. Bunun yatırımını bu yıl yaşama geçireceğiz. Bu hem tüketiciye bununla birlikte çağırma cihazı merkezleri tarafında çalışan ortak yarar sağlayacak. Ses biyometrisi siz alışılagelen konuşurken, probleminizi anlatırken, sizin ki olduğunuzu belirleme ediyor hâlâ ilk bıraktığınız ahenk kelime sıklığı izinizle bugün geldiğiniz izi karşılaştırıyor ve sizi kontrolden geçirdikten sonraları alıcı temsilcisinin karşısına çıkarıyor” biçiminde konuştu.

500 KİŞİYİ EVDEN ÇALIŞTIRACAK

Türkiye‘de 14, Ukrayna‘da 4 iktisap etmek az daha toplanmış 18 lokasyon ve 12 bin personelleri bulunduğunu tamlayan Çağatay Aynur, “Turkcell Global Bilgi’de çalışanların yüzdelik 70’i lisans ve ön lisans mezunu ve yüzdelik 61’i bayanlardan oluşuyor. Hayata geçirdiği ‘Evden Çalışan Müşteri Temsilcisi’ iş modeliyle çağırma cihazı merkezi dalının evren çapındaki en prestijli organizasyonlarından Contact Center World’de ‘En İyi Evden Çalışan Müşteri Temsilcisi Yapısı’ ödülünü elde eden Turkcell Global Bilgi, 234 bulunan bu sayıyı 500’e çıkaracak. Lokasyonlarımız ağırlıklı kendisine İstanbul dışında. Gittiğimiz ile istihdam kendisine dayanak noktası sağlarken, çalışanlarımıza verdiğimiz eğitimlerimizle o ile sosyo-kültürel açıdan da dayanak noktası oluyoruz. Şu an lokasyon doluluğumuza layıkıyla dünkü ortak envestisman yapmış olup yapmayacağımıza değişmeyen vereceğiz. 14 lokasyonumuzdaki doluluk oranlarına layıkıyla dünkü envestisman yapmış olup yapmayacağımıza bakacağız. Özellikle ikinci çeyrekten sonraları bu vaziyeti değerlendireceğiz. 2017 senesinde dal yüzdelik 13 büyürken tığ yüzdelik 15 büyüdük, 2018 senesinde da enflasyonun ayarında yüzdelik 11-12 kabilinden büyüyeceğiz” dedi.

BİLGİ GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ

Açıklamalarının peşi sıra soruları cevap veren Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Çağatay Aynur, kesif makbul çağırma cihazı merkezi dolandırıcılığı ile ilişik “Bu ortak dolandırıcılık, bunun çağırma cihazı merkezi olup olmaması ile alakası yok” dedi ve bilgelik güvenliğine verdikleri önemin altını çizdi.

Aynur, “Bu yıl toplanmış envestisman bütçemizin üçte ikisi, kısaca 30 milyon teklik teknolojiye olacak. Bunun süresince bilgelik güvenliği, şahsi verileri koruma, sanallaştırma kabilinden yerlerin olacak” dedi.

SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN ARAPÇA ÇAĞRI MERKEZİ

Aynur, Turkcell’in Türkiye’nin koyun açmış olduğu Suriyeli sığınmacıların hayatlarını düzeltmek ve onların ülkemize uyarlama periyodunu süratlendirmek düşüncesince yaşama geçirdiği ‘Merhaba Umut’ projesiyle Suriyeli sığınmacıların de çarı merkezinden faydalandığını belirterek “Burada ehemmiyetli sayıda çağrıya cevap veriyoruz. Dünyadaki nadir örneklerden biri. Yatırımlara burada bitmeme ediyoruz, DOĞRU sürede Arapça chat’i başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye,Turkcell

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com
Genel