Ana sayfa / Ekonomi Haberleri / Erdoğan Müjdeyi Verdi: Başkentray, 24 Nisan’a Kadar Ücretsiz Olacak

Erdoğan Müjdeyi Verdi: Başkentray, 24 Nisan’a Kadar Ücretsiz Olacak

Ankara Kayaş Tren Garı’nda planlı Başkentray Açılış Töreni’nde mütekellim Cumhurbaşkanı Erdoğan, ” İstanbul‘daki Marmaray ve İzmir‘deki Egeray’ın arkası sıra 3. projemizi yaşama geçiriyoruz. Ankara’nın dayanıklı baş döndürücü altyapısıyla beraberce kentin dü ucu bu hatla birleşiyor. Başkentray, 24 Nisan’a denli parasız fariza verecek.” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

“ŞEHRİN İKİ UCU BU HATLA BİRLEŞİYOR”

İstanbul’daki Marmaray ve İzmir’deki Egeray’ın arkası sıra 3. projemizi yaşama geçiriyoruz. Biz bundan sonra bütün site içre küsurat enfrastrüktür üstünde görülmemiş ortak ağ kurduk. Ankara’da mahal altı treni konforunda fariza verecek Başkentray’ın ülkemize, şehrimize faydalı olmasını Allah’tan diliyorum. Bu projenin yaşama atlatılmasında emeği bulunan bütün arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum. Kayaş ile Sincan ortada çalışacak Başkentray’ı kullanacak arkadaşlarıma faydalı olsun diyorum. İstanbul’daki Marmaray ve İzmir’deki Egeray’ın arkası sıra 3. projemizi yaşama geçiriyoruz. Ankara’nın dayanıklı baş döndürücü altyapısıyla beraberce kentin dü ucu bu hatla birleşiyor.

“TRENİN SÜRESİ, ZAMANLA 5 DAKİKAYA KADAR İNDİRİLEBİLECEK”

Biz çağdaş muvasala gereksinimleri doğrultusunda görülmemiş ortak muvasala acı kurduk. Ankara’ya iftiharla anılacak ortak banliyo geçek kazandırdık. Kayaş’tan Sincan’a 49 dakikada gidilmesini sağlayacak, Eryaman, Gar mesafesini de kısaltıyor. İlk ilkin 15 dakikada ortak olacak trenin süresi, giderek 5 dakikaya denli indirilebilecek. Bu parlak paydaşlık bu projenin önemini ortaya koyuyor.

“BENİM VATANDAŞIM BURADA KONFORLU BİR HAYAT YAŞAYACAK”

Ankara’ya kentçilik açısında asır atlattık. Sokakları pislikten geçilmeyen Ankara’dan, Başkent bulunan Ankara’ya geliyoruz. Bakın geldik demiyorum, geliyoruz. Her arazi tertemiz olacak, benim vatandaşımda burada konforlu ortak sahn yaşayacak. Kayaş kentin en ucu olması nedeniyle gelişimden geç yararlanmış ortak şehirdir. Buna karşın şu kentin tepesindeki çarpık çurpuk gecekonduların dili olsa da geçmişi anlatsa. 1970’lerde yoksulluğun ve terörün sıkıştırdığı Kayaş, Türkiye‘nin nereden nereye geldiğinin göstergesidir.

BAŞBAKAN YILDIRIM: YOLCULUK 49 DAKİKAYA İNİYOR

Başbakan Binali Yıldırım, “Ankara’nın hemen bu hattını değil, Çayyolu-Kızılay-Batıkent, Keçiören-Kızılay arası mahal altı treni hatlarını da açtık. AŞTİ- Söğütözü hattı da açılacak. Hizmetler saymakla bitmiyor. Başkentray ile gezi süresi Kayaş-Sincan ortada 49 dakikaya inecek” dedi.

“1,2 MİLYAR LİRAYA MAL OLDU”

Başbakan Yıldırım, “Hayal edilemeyen hedefleri birer birer gerçeğe dönüştürüyoruz. Başkentray 1 bilyon 227 milyon liraya dünyalık oldu. Artık Ankara Yüksek Hızlı Trenin başkenti biçimine geldi. Açılışını yaptığımız Başkentray gayrisıhhi milyondan ortak tomar Ankaralı’ya fariza edecek. Vatandaşlarımızın burnu güçlü kanamaması düşüncesince bu projeyi yaparken tek fedakarlıktan kaçınmadık. Her bilinçlilik Ankara düşüncesince sizler için” biçiminde konuştu.

“PROJE 20 AYDA TAMAMLANDI”

“20 ayda bu projeyi tamamladık. Bürokrasinin karakteristik örneğini gördük. 2012’de ihalesi yapıldı. Mahkemesi 36 ay sürdü. Bitimi 20 ay sürdü” diyen Başbakan, “Vatandaşın yaşamını kolaylaştıracak işlerde her insanın şimdi hassas olması lazım. Millet ve amme menfaati gözetilmeli” dedi.

“520 BİN YOLCUYA HİZMET EDECEK”

Yüksek çabuk tren, konvansiyonel şimendifer ve yörekent işletmeciliği düşüncesince lüzumlu gidiş geliş kapasitesi kurmayı amaçlayan Başkentray Projesi kapsamında Ankara-Kayaş ortada 4, Ankara-Behiçbey ortada 6 ve Behiçbey-Sincan ortada 5 hatlı sinyalli ve elektrikli acemi demiryolu mensur edildi.

Başkentray, önceleri 15 dakikada bir, ilerleyici sürede ise 5 dakikada ortak işletilecek trenlerle günce 520 bin yolcuya fariza verecek.

İstanbul,Binali Yıldırım,Sincan,Recep Tayyip Erdoğan

hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Moody’s’ten indirim uyarısı: TL’yi eritecek

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s , dün Türkiye’yi özellikle belli sektörlerdeki ÖTV ve KDV indirimlerinin sonuçları ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir