Ana sayfa / Bankacılık / İnternetten Altın Nasıl Alınır

İnternetten Altın Nasıl Alınır

İnternet Bankacılığı İle Altın Alımı Ne Şekilde Yapılır? 


Altın alımı denilince akla ilk takılan, kuyumcudan bileklik, çeyrek, yarım vb. kıymetli altın ürünlerini satın almak aklımıza gelmektedir. Bankacılık sistemlerinin büyümesi ve internet’in her noktada olduğu gibi bankacılık sistemlerine girmesiyle altın alışı ve satışı artık çok basit olmuştur. Bugünün altın alışları artık klasik kuyumcu modelinden ayrılıp bankaların web bankacılık sistemleri üstünden alınmaya başlamıştır.

Web bankacılık sisteminden altın ne şekilde alınır makalemizde evvela web bankacılık sistemi üstünden alınacak altınlarda kaybolma, çalınma tehlikesinin bulunmadığı, altınları banka kasalarında muhafaza etme ve kasa ücreti vermeye gerek olmadığı ve alınacak altınların klasik altın alışından hiçbir farkının bulunmadığını, talep edildiği vakit alınıp satılabileceğini öğrenmenizi isteriz. Web bankacılığı üstünden altın alımının ilk yöntemi altın hesabı açtırmaktan geçer.

Oluşturulan hesap ile birlikte sektördeki altının gram ücretine göre gram altın alabileceğiniz gibi bankalara oluşturacağınız emir ile vadesiz hesabınızdan ya da kredi kartınızdan da belirli altın alımı yapılmaktadır. Oluşturacağınız altın hesabında ki altınları istediğiniz zaman satma hakkınız yer almaktadır. Burada ki sistem klasik altın alımlarında bulunduğu gibi altının gramaj değerinin düşmesi ile ziyan, gram değerinin artması ile kazanç sağlanacaktır.

Bankalara oluşturacağınız altın hesabından ötürü da kullanıcılardan herhangi bir muamele ücreti ya da bedeli almamaktadır. Her bankanın, minimum ve en çok alınabilecek altın oranları değişkenlik arz etmektedir. Web bankacılık sisteminde altın almanın başka yöntemi ise altın fonu satın almak olacaktır. Altın fonunda ki sistem, altının altın sektöründe ki kur değerine nazaran değil bankaların tespit ettiği fon ücretine göre alınmaktadır. Bankalardan alınacak altın fonlarını hisse senetleri gibi değerlendirebilirsiniz.

Bankalar, sizin yerinize bu altınları işlemektedir. Altın fonunda ki maksat anaparayı muhafaza etmektir. Altın fonu satın alındığında bankalar vasıtasıyla anapara ipotek altına alınmaktadır. Gene dünya borsa altın fiyatlarında ki ücret değişimlerine nazaran altınız kazanç ve zarar etmektedir.

Altın yatırım fonlarında bankalar muamele bedeli almaktadır. Altın fonu alırken belirli bir vade vaktine dek altının satılmaması lazım. Şayet ki vadeden evvel alınırsa o zamana dek altında elde edilecek kardan kesinti yapılacağını aklınızdan çıkarmayınız. Altın fon alışlarında, b tipi likit fon, flexi b tipi değişken fon, b tipi Osmanlı altın fonu alım türleri yer almaktadır.

hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Merkez’den bir hamle daha geldi

Merkez Bankası bünyesinde döviz karşılığı TL swap piyasasının açılmasına karar verildi. TCMB tarafından yapılan açıklamada ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir