Ana sayfa / Ekonomi Haberleri / Altın Fiyatları Fırlayınca Düğünlerde Yarım Gram Altın Dönemi Başladı

Altın Fiyatları Fırlayınca Düğünlerde Yarım Gram Altın Dönemi Başladı

Son zamanlarda dolar ve euronun birlikte kalburüstü tutarları da yükseldi. Piyasada bu zamanda 1 gr. kalburüstü 170 ile 175 lira, çeyrek kalburüstü ise 285 ile 300 teklik ortada satılırken, çadır düşüncesince kalburüstü alacaklar yükselen fiyatlar karşısında arayışa girdi. İstanbul Altın Rafinerisi kabilinden imal edilen birlik ve gayrisıhhi gr. altınlar ise düğünlere revan vatandaşların vazgeçilmezleri biçimine geldi.

“YIL SONUNA KADAR 1 GRAM ALTIN 200 LİRA OLUR”

İHA muhabirine açıklamalarda mevcut 48 salname cevahirci Ertaç İnanoğlu, kalburüstü fiyatlarının akıbet 15 devir içre gök bilimsel halde yükseldiğini söyledi. Bunun sebebinin dolar ve euronun yükselmesi ile bölgedeki gelişmelerden kaynaklı bulunduğunu vurgulayan İnanoğlu, “Bu gelişmeler de kalburüstü onsunun yükselmesine hastalık oluyor. Ons yükseldiği devir katıksız adına altının gramı da çatı yapıyor. Geçtiğimiz hafta altının gramı tahminî 194 liraya, çeyrek 304 liraya derece çıktı. Tabii ki bu Türkiye içindeki kalburüstü yatırımı gerçekleştirmek isteyen, çadır yapacakların sıkıntıya girmiş olduğu müşterek devre oldu. Zannediyorum bu yücelme elan bitmeme edecek. İnşallah alana denge dirimlik ve kalburüstü tutarları da alçak akla yatkın inmeye başlar. Ancak benim ferdî adına gördüğüm hedef, sene sonunu derece 1 gr. kalburüstü 200 liraya ulaşır. Bunu 48 salname cevahircilik tecrübeme isnaden söylüyorum. Şu anda 1 gr. altının gramı 173 lira, müşterek çeyrek kalburüstü 293 liradan muamelat görüyor. Yarım çarpı iki, birlik çarpı dü adına bitmeme ediyor. Gün içerisinde baş döndürücü aşüfte müşterek borsa var, baş döndürücü aşüfte müşterek paha var. 285 teklik ile 300 teklik ortada gidip gidip geliyor. Bu hafta da hakeza geçecek” niteleyerek konuştu.

“ALTINLA BORÇLANMA FAYDA SAĞLAR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın “altınla borçlanın” önerisini de müspet bulduklarını vurgulayan İnanoğlu, “Tabii ki Türkiye’de finansla ilgilenen insanoğlu bilim verdiler. İşte tığ Türkiye’de yaşıyoruz, TL’miz var, niye siz müşterek yönlendirme yapmış olup da dolara bağlayıp bunu, Türkiye’deki tutarları artırıyorsunuz. Bugün dolar yükselince benzine, mazota, gelişigüzel şeye bindirim geliyor. Doları kullanarak Türkiye’de oynamalar oluyor, onun üstünden gelişigüzel şeye bindirim geliyor. Bu da vatandaşımızı çetince vaziyette bırakıyor. Buna güvenerek Cumhurbaşkanımızın da dediği kabil dört başı mamur ödemeleri, borçlanmaları kalburüstü adına borçlanırsanız gr. bazında borçlanmış olursunuz. O devir ortadaki bu dava da ortadan kalkmış olur. Çünkü gelişigüzel şeyi dolara endekslemiş olmayız. Bu emek vermek banko yarar sağlar. Bunu senelerden bu yana tığ söylüyoruz” biçiminde konuştu.

“İNSANLAR DÜĞÜNLERE ARTIK YARIM GRAM ALTIN GÖTÜRÜYOR”

Fiyatların artmasıyla vatandaşların da değişik yönlere nabız gösterdiğinin altını çizen İnanoğlu, “İstanbul Altın Rafinerisi müşterek emek vermek yaptı. 1 gramdan ve gayrisıhhi gr. altından hediyelik kalburüstü yaptı. İnsanlar bundan hakeza düğünlere bunu götürüyor. Yarım gr. kalburüstü bugün 85 liradan muamelat görüyor. Bunu da sonuçta insanoğlu öz keselerine uyarınca götürüyor. Para takmaktansa ismi kalburüstü olsun bunu takalım diyorlar. Fiyatı da 85 teklik kabil fiyattan satılıyor. Daha sonraları bu altını bizlere satmaya getirenler bari bunu takmasalardı diyorlar. Tabii bu gr. kalburüstü yahut gayrisıhhi gr. altını alacaklar müşterek şeye baş döndürücü nazarıitibar etsinler. Bu altınların üstünde üç kıta kod bulunmaktadır. İstanbul Altın Rafinesinin kısaltılmışı ‘İAR’ harfleri yazılmıştır. Bu yazıyı görmedikleri taktirde banko alım satım yapmasınlar. Çünkü camekân altı dediğimiz gerçek olmayan altıncılar var. Bunu jelatinden basıp, kutuların içerisine koyup gr. kalburüstü niteleyerek satmaktadırlar. Bu harfleri görmedikleri altınları almasınlar” ifadelerini kullandı.

İstanbul Altın Rafinerisi,Mersin,Türkiye

hakkında admin

İlginizi Çekebilir

İngiltere ve AB arasında Kuzey İrlanda çatlağı

İngiltere’nin Brexit Bakanı Dominic Raab, Brüksel’de AB Komisyonunun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ile ortak basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir