Ana sayfa / Altın / Altın Nasıl Üretilir ?

Altın Nasıl Üretilir ?

 

Altın, külçe olarak getirildiği darphanede birçok işleme tabi tutularak kullanıma hazır hale getirilmektedir. Her ülke, kendi darphanelerinde altın üretimi yaptırmaktadır. Altın üretimi yapan darphaneler devlet gözetiminde birçok işlemden, kontroller altında geçmektedir. Üretilen altının gramajları, baskıları, ayarları darphane işlemleriyle ortaya çıkarılmaktadır. Darphaneler sistematik bir şekilde çalışan devlet fabrikaları özelliğindedir. Sistem, külçe altının darphaneye girmesiyle başlar ve kuyumculara değişik çeşitlerde ulaştırılmasıyla sonuçlanmış olur.

Darphaneye çeşitli yollarla giren külçe altın, 24 ayar olarak tescillenmiş altındır. Külçe altın ilk olarak döküm atölyelerinde eritilir. Belirli sıcaklıklara ulaşan altının, 22 ayara çekilmek üzere sıvı hale getirilen bakır ile karşımı sağlanır. Karışım haline gelen altın, rulo haline getirilerek soğutulur. Rulo haline getirilmiş 22 ayar altın, istenilen çeşitteki ziynet altın için farklı boyut ve kalınlıklarda ayarlanır. Rulo halinde belirli kalınlıklarda ayarlanmış olan altın, istenilen boyutlara göre kesim işlemine tabi tutulur. Bu işlemle birlikte pul haline gelen altın, sıcaklıkları ayarlanmış fırınların içerisine verilir. Bu fırınlar altınları baskıya hazır hale getirmektedir. Daha sonraki aşama da baskı aşamasıdır. Baskıları yapılan altınlar, kalite kontrol testlerine tabi tutulur. Ayrıca altınlar özelliklerine göre ziynet ve meskûk olmak üzere bu işlem basamağında ikiye ayrılır.

Darphane, altını satılabilecek duruma getirdikten sonra kuyumculara dağıtımını yapar. Kuyumcular altınları piyasaya tabi tutulmak şartıyla satar. Darphane, kuyumcuların istekleri doğrultusunda adet ve özelliklerde altınlar üretir. Darphanenin ürettiği altınlar her biri aynı standartlarda altınlardır. Satış fiyatları ve kaliteleri sabittir. Darphanede uygulanan altın yapım aşamaları çok hassas ayarlarla gerçekleşir. Gramın %1’i en düşük basamak olarak alınan bu altınlar, standartlardan sapma yapmaz. Kuyumcu, darphaneden sadece çeyrek, yarım, tam ve Cumhuriyet altınları alabilmektedir. Diğer türlerdeki altın ürünleri, kuyumcular tarafından üretilip, standart piyasaya göre satılabilmektedir.

hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Altına yatırım yapacaklara bilgiler

Tasarruf için altın alanların bazı detaylara dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Altının uluslararası piyasalarda veya ekonomide …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir