Ana sayfa / Ekonomi Haberleri / Cennet-Cehennem Obruklarına 10 Milyon Liralık Yatırım Yapılacak

Cennet-Cehennem Obruklarına 10 Milyon Liralık Yatırım Yapılacak

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Doğu Akdeniz‘in öne çıkan gezim merkezlerinden Mersin‘in, kültürel miraslarıyla ortak açıkça iklim müzesi konumunda bulunduğunu belirterek, zamanı eserlerin hâlâ ortak tomar ziyaretçiyle buluşması düşüncesince harekete geçtiklerini tabir etti. Kentte 8 “Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi” belirlendiğini ve bunlara müteveccih çalışmaların bitmeme ettiğini özetleyen Elvan, bunların beraberinde Silifke ilçesindeki “Cennet-Cehennem obrukları” düşüncesince de harekete geçildiğini aktardı.

“ASANSÖR VE SEYİR TERASI YAPILACAK”

Elvan, Kalkınma Bakanlığının 2017 yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, antika dönemden küsurat obruklara müteveccih plan hazırlandığını tabir ederek, “Cennet-Cehennem, nice insanoğlunun görüşme etmiş olduğu ettiği ortak gezim bölgesi. Burada da baş döndürücü ağır nekais var. Obruklara gerileyiş depar belgesi baş döndürücü zordu. Buraya ortak asansör ve tempo terası yapıyoruz. Aşağı üst 10 milyon lira ortak plan geliştirdik. Şu anda çalışmaya başladık. Orayı hâlâ da zenginleştiriyoruz, anıtsal bir vaziyete getiriyoruz” diyerek konuştu.

“Cennet” yerine isimlendirilen obruğun 75 m. derinlikte bulunduğunu ve 452 basamakla inildiğini, “Cehennem” anlı şanlı bölgenin ise 130 metrelik derinliğiyle ön plana çıktığını vurgulayan Elvan, buralara yapılacak tempo terası ve asansörün, turistlerin obrukları hâlâ güzel incelemesini sağlayacağına dikkati çekti.

Elvan, bölgeyle ilgilendiren enfrastrüktür çalışmalarının da yürütüldüğünü belirterek, obruklarla ilgilendiren projeyi en endamsız sürede tamamlamayı planladıklarını tabir etti.

PROJE DETAYLARI NELER?

Cennet-Cehennem obruklarında yürütülecek projeyle mahal düzenlemesi yapılacak. Cennet obruğundaki merdivenler ile bu obruktaki Meryem Ana Kilisesi’nde yenileme gerçekleştirilecek.

Cennet obruğuna gerileyiş düşüncesince asansör projelendirilecek, örenlik yerindeki zamanı Zeus Tapınağı da yenileme faaliyetlerinden geçirilecek. Cehennem obruğuna ise cıncık tempo terası kazandırılarak, ziyaretçilerin 130 metrelik derinliğindeki obruğu incelemesi sağlanacak.

Çalışmalar süresince gezinsel meydan ziyarete açıkça bırakılacak ve kafeterya ve ek yapılar yıkılmadan, acemi yapılar yapılacak. Yeni binaların tamamlanmasının peşi esna emektar yapılar yıkılacak.

Yeni binalarda kafeterya, sinevizyon salonu, çocuk hizmet odası, bilet adanmış bölümleri, hediyelik kayıt adanmış alanları, mescit ve tuvaletler toprak alacak.

Uzuncaburç Antik Kenti’ndeki çalışmalarda da Helenistik Kule ve Temanos Duvarı derece zamanı eserlerle ilgilendiren yenileme projeleri yaptırılacak.

Ören durumunda mevcut 11 habbe korunması sağlanırken, mahal düzenlemeleri de yapılacak.

UZUNCABURÇ DA LİSTEDE

Aynı ilçede mevcut ve Doğu Akdeniz’in ” Efes‘i” yerine anılan 2 bin 500 salname Uzuncaburç Antik Kenti’nin de restore edileceğini aktaran Bakan Elvan, şu şekilde konuştu:

“Uzuncaburç, şatafatlı ortak bölge. Bazı kesimler çeşidinden bu bölgenin Efes’i yerine tanımlanıyor. Tarihi dokusu, katıksız güzelliklerle iç içe ancak maatteessüf bu güne denli tam kurda yenileme emekleri yapılmamış. Burayı da envestisman programına aldık. Şu an projelendirme aşamasında. Projelendirme sonlanmış olur bitmez bunu uygulamaya koyacağız. Gerçekten bu alanı Türkiye‘ye, Mersin’e kazandıracağız.”

Mersin,Çukurova,Doğu Akdeniz,Lütfi Elvan

hakkında admin

İlginizi Çekebilir

İngiltere ve AB arasında Kuzey İrlanda çatlağı

İngiltere’nin Brexit Bakanı Dominic Raab, Brüksel’de AB Komisyonunun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ile ortak basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir