Ana sayfa / Ekonomi Haberleri / İran, Döviz İşlemlerinde Dolar Yerine Euro Kullanacak

İran, Döviz İşlemlerinde Dolar Yerine Euro Kullanacak

İran talih kanalı Press TV‘nin haberine mucibince dolar kurunu arama dibine almaya etkin İran’da, Bakanlar Kurulu toplanarak bundan böyle döviz işlemlerinde dolar namına euro istimal sonucu aldı.

DOLAR KURU 42 BİN RİYALE SABİTLENDİ

Riyalin dolar karşısında bedel kaybetmesinin önlenememesi ilişkin ilkin evvelce dolar kurunu 42 bin riyale sabitleyen İran, arkası esna gine inkılap üzere ortak aşama atarak vatandaşlarının vezneci haricinde en çok 10 bin euroyu elinde tutmasına değişmeyen vermişti.

İran Merkez Bankası İranlıların bu ayın sonuna denli vezneci haricinde tutukları 10 bin euroyu aşan miktarı satmalarını yahut bankalara yatırmalarını istemişti.

TÜRKİYE İLE İLK PARA TAKASINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Tüm bunların yanında İran hükümetine ilişkin çav ajansı IRNA, İran ile Türkiye arasındaki ilkin mal takasının da (döviz swap) pazartesi haset gerçekleştiğini duyurdu. Böylece dü ülkenin mal birimleri, ilkin kez ABD doları yahut euro üzere üçüncü ortak ihtiyat mal birimine gerekseme duymadan sayışma edildi.

DÖVİZ SWAP (TAKAS) İŞLEMİ NEDİR?

Tarafların başlangıçta anlaştıkları miktar ve şartlarda belirli, dü değişik döviz tutarını; işlemin yapıldığı tarihte sayışma ettikleri/değiştirdikleri, işlemin mehil tarihinde ilişik mal birimlerini anlaştıkları miktar ve şartlarda art sayışma ettikleri işlem. Döviz Swap işlemleri yapıldığı güneş sebebiyle tarafları, ilişik muamelat zamanı ve mehil düşüncesince bağlayıcı ortak barışma ayrıcalığı taşıyor. Nakit akışı mehil başlangıcında ve vadede gerçekleşiyor.

Türkiye,İran

hakkında admin

İlginizi Çekebilir

İngiltere ve AB arasında Kuzey İrlanda çatlağı

İngiltere’nin Brexit Bakanı Dominic Raab, Brüksel’de AB Komisyonunun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ile ortak basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir