Ana sayfa / Kredi Finans / Panik Atak İle Nasıl Baş Edilir?

Panik Atak İle Nasıl Baş Edilir?

Panik bozukluk ataklar ile seyreden ruhsal bir rahatsızlıktır. Kısa sürede ortada hiçbir sebep yokken şiddetli ve yoğun korku duygusuna göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, baş dönmesi, mide bulantısı, ölüm ve delilik korkusu gibi şikayetlerin en az 4 tanesi eşlik eder.

Panik Atak İle Nasıl Baş Edilir?

Panik atak ile nasıl baş edilir?” sorusunun cevabının verilebilmesi için öncelikle atak geçirildiğinin anlaşılması gerekir. Her korku veya kaygı yoğunluğu panik atak değildir. Her insan zaman zaman hiçbir problem olmamasına rağmen bu duyguları yaşayabilir. Ayriyetten diğer ruhsal bozukluklarda da duygu kontrolü sağlanamayabilir. Her çarpıntı hissi ile veya göğüs ağrısı ile gelen korku da panik atak değildir. Panik atak tanısı konması için öncelikle ortada hiçbir sebep olmamalıdır. Hiçbir sebep yokken aniden ortaya çıkan ve 10 dakika gibi kısa sürede zirveye ulaşan duygu yoğunluğu bulunmaktadır. Bu duygu yoğunluğuna Avrupa Psikiyatri Birliği tarafından belirlenen 13 belirtiden (çarpıntı, göğüs ağrısı, mide bulantısı, nefes darlığı gibi) en az 4’ü eşlik etmelidir.

Panik atak ile baş edebilmek öncelikle kişinin içinde bulunduğu durumu kabul etmesi gerekir. Hastalığını kabul etmeli ve bu konuda gerekli eğitimi almalıdır. Tedavi süreci uzundur ve sadece hasta birey ile sınırlı değildir. Hasta, hekim ve sosyal çevre panik atak ile baş ederken uyum içinde olmalıdır. Doktor tavsiyesi ile belirlenen tedavi süreci aksatılmadan devam ettirilmelidir. Tedavi bazı kişilerde kısa sürede cevap verirken bazılarında daha geç sonuç alınabilir. İlaç tedavisinin iyi geldiği hastalar olduğu gibi psikiyarik tedaviden fayda gören hastalar da mevcuttur. Hastalığın şekli ve tedaviye verdiği cevap kişiden kişiye, durumdan duruma farklılık göstermektedir.

Doktorsuz Panik Atak Tedavisi Mümkün Müdür?

Panik atak tedavi edilmediğinde kişinin ruhsal durumunu, aile ilişkilerini, okul ve iş hayatını olumsuz etkilemektedir. Tedavi alanların %70-80’i durumlarında iyileşme olduğunu ve daha iyi hissettiklerini belirtmiştir. Tedavi süreci 2 basamaklı olup ilaç tedavisi ve psikoterapi adımlarından oluşur. Hastalarda her iki tedavinin eş zamanlı uygulanmasının en iyi sonucu verdiği yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Eğer günlük hayatınızı etkileyecek düzeyde panik atak krizleri yaşıyorsanız gerekli desteği almanız sizin yararınıza olacaktır. İlaç tedavisi almadan veya doktorsuz panik atak tedavisibilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da faydalı olabilecek yöntemlerden biridir.

Doktorsuz ve ilaçsız tedavilerin olumlu sonuç verip vermeyeceği kişiden kişiye farklılık gösterir. Panik atakla mücadele edebilmek için kişinin kendi kendisini telkin edebilmesi gerekir. İçinde bulunduğu duygu yoğunluğunun aslında hiçbir mantıklı sebebi bulunmamaktadır. Atak yaklaştığını hissettiğinde nefes alışverişini düzenleyerek kardiyak belirtilerin önüne geçilebilir. Bununla birlikte düzenli egzersiz ruhsal bunalımdan kurtulmanın önemli yollarından biridir. Panik atağı ve sempatik sistemi etkilemesi söz konusu olan kafein, alkol, sigara, uyuşturucu maddelerden uzak durmak gerekir.

hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Taşıt kredileri düştü

Binlerce lira cepte kalacak! Taşıtta faiz indirimi vatandaşa kar ettirecek Tüketicilerin 50 bin liralık taşıt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir