Ana sayfa / Ekonomi Haberleri / Türk Ordusunun Rüya Projesi TF-2000’in Beyni Hazır

Türk Ordusunun Rüya Projesi TF-2000’in Beyni Hazır

TF-2000, dünyanın süper güçleri İngiltere ve Fransa‘nın üstelik elinde aşırı beş on mevcut balistik füzelere huzur dulda semt iklim defans gemileri sınıfında. TF-2000, harp gemisinden 4 nüsha üretilmesi düşünülüyor. Birim maliyeti uzmanların tahminlerine mucibince 1 bilyon dolar şekilde ön görülüyor. TF-2000 projesi içerisinde nice yeniliği barındırıp Türk donanmasının gücüne kuvvet katacak.

PROJENİN AMACI VE GELİŞİMİ

TF-2000 ortak iklim defans harbe firkateyni. Öncelikli amacı, ilişkin bulunmuş olduğu deniz fariza grubu yahut ortak bölgenin iklim savunmasını üstlenmek.

TF-2000 projesi Bilgi İstek Dosyası Mayıs 1996’da, İhaleye Çağrı Dokumanı ise 1998 senesinde yayınlandı. Hedef; 6 nüsha firkateyn, 5 bilyon dolarlık ortak bütçe ve 2004 yılından süregelen hizmete alınma tarihleri idi. Ancak, 1999 Golcük depremi ve sonra konuşu buhran dolayısıyla plan ertelendi.

Savunma Sanayii İcra Komitesi çeşidinden sayısı 4’e düşürüldü.

AYNI ANDA BİRÇOK GÖREVİ YERİNE GETİREBİLİYOR

TF-2000, içerisinde mevcut nice tabanca ve anten sebebiyle aşırı değişik görevleri yürütme edebiliyor. 250+ km menzildeki gayeye ateşlenebilen ulusal gemisavar füzesi Atmaca, torpil defans füzesi TORK ve deniz-kara unsurlarını 1000-1500 km öteden vurabilen domestik GEZGİN füzesini taşıyacak TF2000 fırkateyni, bunlarla baş başa şimdi nice cephaneyle donatım edilecek.

TF-2000 içerisinde ayrımsız anda binlerce maksadı izleme yazar 3 boyutlu haritalandırma yapabilen safha dizinli içgüdü teknolojisi bulunacak. Erken ikaz ve duyu düşüncesince gemide behemehâl bulunması müstelzim Çok Maksatlı Faz Dizinli Radar şu demek oluyor ki ‘ÇAFRAD’ düşüncesince ASELSAN, METEKSAN ve TÜBİTAK kolektif çalışıyor. Bu sene içersinde ÇAFRAD’ın bitmesi ve testlerine başlanması hedefleniyor. ÇAFRAD’ın menzilinin 450+ km olması ön görülüyor. ÇAFRAD’ın bitişinden itibaren sefine dizaynı sonuç vaziyetini alacak.

O BİR GEMİ AVCISI

ATMACA füzesi 250+ km can alıcı menzile ehil sefine savar füzesi. Atmaca, bugünlerde Türk donanmasının harp gemilerinde mevcut ABD menşeili HARPOON sefine savar füzelerinin yerini ilişki ve TF-200 de kullanılacak.

TF-2000 harp gemisinde başkaca 1000/1500 km menzile ehil GEZGİN tempo füzesinin de kullanılacağı defans saanyi uzmanları çeşidinden dile getiriliyor.

Ayrıca TF-2000’e yetişirse stabil olmamakla bu arada otoriteler çeşidinden dile getirilen HİSAR-O iklim defans füzesi, aşağılık yükselti düşüncesince ASELSAN üretimi Yönlendirilmiş Enerji Silahı (LAZER)ve Suriye sınırında fariza fail KORKUT iklim defans sisteminin deniz versiyonu KORKUT-D’yi kullanacak.

ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ NELER?

TF-2000 harp gemisinin yetenekleri uzmanlar çeşidinden şöyleki açıklanıyor. Bir TF-2000 harp gemisinin Karadeniz‘de tempo biçiminde vazifesini yürütme ediyor. Kendisine akıllıcasına yaklaşmakta bulunan yağı A harp gemisini 250+ km menzilden ATMACA füzesiyle imha edebilen gemi, ayrımsız anda yağı B ülkesinden fırlatılan kıtalar arası balistik füzeyi havada imha edebilir, bu tam namına akıllıcasına yaklaşmakta bulunan yağı C üleksinin denizaltısını nötr bir duruma getirebilir, ayrımsız anda yağı A’nın ehemmiyetli üslerini GEZGİN tempo füzesi ile 1000-1500 km uzaklıktan imha edebilir ve bunları yaparken onlarca harp uçağını eş güdümlü yazar değişik hedeflere yönlendirebilir.

DÜNYADA SADECE 13 ÜLKEDE VAR

TF-2000 fırkateyni dünyada ‘Balistik füzelere huzur dulda Bölge Hava Savunma Gemileri’ sınıfında değerlendiriliyor. Bu gemilerden evren üstünde 13 ülkede mevcut. Toplamda 151 nüsha yöreleri mevcut. En aşırı BHSG gemisi Amerika Donanmasında bulunuyor.

TF-2000 GENEL ÖZELLİKLERİ

Uzunluk: 147 m – Genişlik: 18 m – Tam Yuk Deplasman: 7.000 titrem – Mürettebat: 220

Fiyat: 1 Milyar USD/Adet (Tahmini)

İlk TF-2000 donanmaya ilgilendiren İstanbul tersanesinde üretilecek. Sonrasındaki üç sefine hususi müşareket tersaneleri tarafında üretilecek. TF-2000 fırkateynlerinin 2020’li zamanlarda Türk denizlerinde olması ön görülüyor. (Milliyet)

Amerika Birleşik Devletleri,Fransa,İngiltere

hakkında admin

İlginizi Çekebilir

İngiltere ve AB arasında Kuzey İrlanda çatlağı

İngiltere’nin Brexit Bakanı Dominic Raab, Brüksel’de AB Komisyonunun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ile ortak basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir