Ana sayfa / Ekonomi Haberleri / Türkiye Bor İle Gübre Üretecek

Türkiye Bor İle Gübre Üretecek

Türkiye “bor” satılmasında dünyaya erinç harp verirken, alışveriş payını yükseltmek düşüncesince kıraathane ve arıtıcı üretimi derece dünkü bölgelerde kullanılması düşüncesince ilmî çalışmalara imza atıyor. Bu amaçla kahvenin anavatanı Brezilya‘da ve Kolombiya‘da Sabancı Üniversitesi ile baş başa kıraathane üretiminde basma kullanması düşüncesince dü salname düzentileme yapılacak. Çamaşır yıkamada tahsil edilen kalburüstü neticeler hesabına üretime geçilen “Eti Matik” deterjanı satışının Türkiye ve evren geneline yaygınlaştırılması düşüncesince reklam kampanyaları yapılacak.

RAKİPLERİNİ AJAN GİBİ İZLİYOR

Dünya rezervinin yüzdelik 73’ü, alışveriş payının da yüzdelik 57’sine bilgili bulunan Türkiye, rakiplerinin çalışmalarını casus derece iz sürerek, ihsas biriktirerek izlem ediyor. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan Keleşer, bor metal ile ait namına TBMM KİT Komisyonu’nda kısaca şunları kaydetti:

YARISI CAM SEKTÖRÜNDE KULLANILIYOR

Dünyadaki bor tüketimlerinin kestirmece yüzdelik 50’si cıncık sektöründe, yüzdelik 15’i seramik, yüzdelik 15’i de tarım, yüzdelik 2-3 yöresinde da arıtıcı ve gayrı sektörlerde kullanılıyor.

ÇİN VE HİNDİSTAN’A İHRAÇ EDİLECEK

Eti Madenin bu pazardaki en iri adanmış noktayı Çin ve Hindistan. Satışımızın ½ si bu dü ülkeye. Çin’de üç depomuz var. Satışı arttırıyor. Avrupakıtası ile yüzdelik 85-90 Eti Maden ürünü kullanıyor. Rakibimizin bulunduğu Kuzey Amerika sahasında kestirmece yüzdelik 20’ler civarındayız. Güney Amerika‘da alışveriş payımız yüzdelik 13. Şili, Peru derece devletler bire müşterek sürede bor yataklarına ehil oldukları düşüncesince orada sert müşterek rakiplik vardır.

SUDAKİ BOR KAZANILACAK

Emet ve Hisarcık‘taki borun arıtılması dair İstanbulTeknik Üniversitesi mekân mühendisliğiyle şu anda planlama evresinde bulunan müşterek çalışmamız var. Türkiye’de de evvela kez uygulanacak müşterek yöntemle atılmış sulardaki borun kazanımı dair ehemmiyetli hamle attık. İstanbul Teknik Üniversitesiyle, Sabancı Üniversitesiyle, Dokuz Eylül Üniversitesiyle, Hacettepeyle, ODTÜ’yle projelerimiz var.

TARIMDA KULLANILACAK

Bilhassa Malezya, Endonezya, Vietnam, Tayvan ve Hindistan’da borun gübrede, tarımda kullanımıyla ait hususi icraat yapmış olup üniversitelerimizle, sahalarda icraat yapmış olup borun ilkin orada, Brezilya’da, Kolombiya’da kahvede, palmiye yağında, palmiye üretimindeki etkileriyle ait icraat yapmış olup bunları oradaki üreticilere sunmayı planlıyoruz. Sabancı Üniversitesiyle arsıulusal bölgede aşırı kalburüstü müşterek hocamızla aha tarımda bor kullanımı, Brezilya’da, Kolombiya’da kahvedir, palmiyedir, bu kimse ürünlerde bor kullanımıyla ait dü salname proje. Orada müşterek arazide borlu ve borsuz biçimde evvela teşrin yapılacak. İnsanlar, müşterek dönümde ne aldım, ne alacağım bunu değerlendirmek istiyor. Seramik sektöründe de icraat yapıyoruz.

ÇAMAŞIRDA BOR’LU ETİ MATİK

Eti Matik’in Eti Madendeki istihsal kapasitesi salname 15 bin ton, 3 vardiya. Eti Matik’in adanmış rakamı, 2017’deki satışı 6.250 ton. Ama 15 bin titrem kapasiteli müşterek ürün. Bu ürünümüz üretildiği günden beri denli 4 kez yöntem değiştirdi. Kokusu önlendi. Bu ürünümüzün muhteviyatında yüzdelik 60’tan müşterek tomar bor var. Formülün baştan değiştirilmesi dair AR-GE bitmeme ediyor. meşhur markaların ortalık payları yüzdelik 20 ile 28 ortada değişiyor. Eti Matik yüzdelik 1,5 paya sahip. Çok haşin müşterek piyasa. Bu mevzuda en iri başağrısı “Bulamadım.” diye. Ben üstelik müşterek senedir kullanıyorum, benim de haberim yoktu. Şunu bildirmek istiyorum: Ben komşularıma -arkadaşlara da söylüyorum- özlük cebimden alıp, bölüp -gramajları 300-500 gram- veriyorum. Ben bunu evvela eskiden kendim yapıyorum. Bana şu tenkit geliyor: Nereden alacağız? Çok önemli. Dağıtım dair bu sene ehemmiyetli müşterek düzentileme yapıyoruz. Carrefour, A101’de ve diyalekt namına yerli marketler de var. Televizyonlarda reklam 2018 yılı içinde bunların kâffesi planlanıyor. (Milliyet)

Eti Maden,Türkiye,Kolombiya,Brezilya

hakkında admin

İlginizi Çekebilir

İngiltere ve AB arasında Kuzey İrlanda çatlağı

İngiltere’nin Brexit Bakanı Dominic Raab, Brüksel’de AB Komisyonunun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ile ortak basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir