Ana sayfa / Ekonomi Haberleri / Zuzubak Otunun Kilogramı 350 Liradan Satılıyor

Zuzubak Otunun Kilogramı 350 Liradan Satılıyor

Batman‘ın Sason ilçesinde Mereto ve Zoveser dağları eteklerinde yetişen ve nice hastalığa dobra geldiği encam sürülen zuzubak otu, kepez köylerinde canlı yurttaşlar düşüncesince ehemmiyetli ortak barışma deposu oldu.

350 LİRADAN SATILIYOR

Vatandaşlar, kaymakamlık merkezinde kurmuş oldukları önemsiz tezgahlarda zuzubak otu satarak, ailelerinin yaşamını idame ettiriyor. Otun kilogramı 350 TL’den satışa sunuluyor. Otu ilçenin en faziletkâr rakımlı dağları bulunan Mereto ve Zoveser’in eteklerinden topladıklarını özetleyen Sait Boguş, otun bahar aylarında yetiştiğini ve hemen ortak maaş ömrünün bulunduğunu tabir etti.

“GÜNDE EN FAZLA YARIM KİLO TOPLANIYOR”

Zuzubak otunun felah deposu bulunduğunu dile getiren Boguş, “Zuzubak otunu toplayabilmek düşüncesince sabahleyin ercecik yola çıkıyoruz. Yaklaşık 3 zaman sefer yürüdükten sonraları zuzubak otunun bulunmuş olduğu dağlara yetişiyoruz. Bir isim günde en ortak tomar sıhhatsiz kilogram zuzubak toplayabiliyor. Otu herhangi ortak muhtelif yemeğin içerisine katarak tükete bilirsiniz. Başta kolesterin ve gerginlik rahatsızlıkları kazanmak kabilinden nice hastalığa dobra geldiğini biliyoruz. Otun keyfi da aşırı güzel. Genellikle koparıldıktan sonraları kayaç tuzuna karıştırılır, türap durumuna getirilir ve yiyeceklere çeşni yerine katılır. Köylerde canlı nice eş zuzubak ve benzeşim otları koparıp satarak geçimini sağlıyor” niteleyerek konuştu.

Sason,Batman

hakkında admin

İlginizi Çekebilir

İngiltere ve AB arasında Kuzey İrlanda çatlağı

İngiltere’nin Brexit Bakanı Dominic Raab, Brüksel’de AB Komisyonunun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ile ortak basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir